Okolica

Walory i ciekawe miejsca znajdujące się w pobliżu najstarszego budynku w Ogrodzieńcu – Ratusza.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wyżynny krajobraz, związany z położeniem gminy na obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Naturalny widok nawiązuje do występowania licznych ostańców i skał, które w połączeniu z naturą tworzą bajkową panoramę. Nieodłączną częścią walorów środowiska przyrodniczego jest flora i fauna, która budzi zainteresowanie u wielu turystów. Największą osobliwością są nietoperze, które zamieszkują szczeliny skalne.

Teren Gminy znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Obszar ten jest zróżnicowany pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Wyjątkową atrakcją są zamki, które z powodu usytuowania na skalnych wzniesieniach otrzymały nazwę Orlich Gniazd.

Na terenie Gminy Ogrodzieniec można uprawiać wspinaczkę skalną, dzięki występowaniu wielu skał i ostańców skalnych. Wytyczone drogi wspinaczkowe są o różnym poziomie trudności.
Image

Zamek Ogrodzieniec

Niewątpliwie największym walorem krajoznawczym w okolicy jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, który oddalony jest od Ratusza o około 2 km. Ruiny znajdują się na malowniczym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej – góry nazwanej imieniem Aleksandra Janowskiego (515,5 m n.p.m.). 

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania zamku, godzin otwarcia znajdą Państwo na stronie internetowej www.zamek-ogrodzieniec.pl

Gród na Górze Birów

Gród na Górze Birów to obecnie zrekonstruowana średniowieczna osada, która wznosi się 461 m n.p.m. Ratusz oddalony jest od Góry Birów o około 3 km.
Gród na Górze Birów to idealne miejsce dla poszukiwaczy śladów przeszłości, gdyż badania archeologiczne prowadzone w latach 90 – tych XX w. Pozwoliły na wyodrębnienie w historii osadnictwa pięciu głównych okresów historyczno – kulturowych. W masywie ostańca są liczne jaskinie, które dawniej służy jako dom dla naszych przodków.

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu zlokalizowane jest przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy w miejscowości Podzamcze, w odległości około 2 km od Ratusza.

Kult Matki Bożej Skałkowej rozpoczął się w tym miejscu w 1818 roku, kiedy to pewnemu mieszkańcowi Podzamcza ukazał się wizerunek Matki Bożej na skale. Warto wspomnieć o istniejącym tu kiedyś źródełku, do którego przychodzili chorzy ludzie, gdyż miało leczniczą moc. Mieszkańcy Podzamcza zbudowali tutaj w latach pięćdziesiątych niedużą kapicę. Nowa kaplica wraz z figurą Matki Bożej, została uroczyście poświęcona przez J. Eks. Ks. Bp Adam Śmigielski, głównego celebranta liturgii Mszy Świętej.

Parafia rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego

Pierwsza informacja o parafii w Ogrodzieńcu pochodzi ze spisu świętopietrza z 1346 r. W połowie XVI w. istniejąca tu świątynia przeszła w posiadanie kalwińskich Bonerów i Firlejów, a następnie została zwrócona katolikom przez Mikołaja Firleja.

Pierwotny kościół drewniany został zastąpiony w XVII w. nowym (drewnianym na kamiennej podmurówce) pw. św. Wawrzyńca. Jego poświęcenia (konsekracji) dokonał w 1633 r. biskup krakowski Mikołaj Oborski. Został zniszczony, a kolejny pw. Przemienienia Pańskiego, wykończony w 1787 r., został uroczyście poświęcony 11 września 1883 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego.

Ośrodek rekreacyjny „Krępa”

Ośrodek rekreacyjny „Krępa” to tereny o rozległych lasach z zalewem, które są świetną alternatywą na spacer, a ośrodek znajduje się w odległości 3,5 km od Ratusza. Na ternie Krępy jest plac zabaw dla dzieci, a także altany z miejscem do grillowania. To idealne miejsce na wypoczynek, gdyż tu panuje cisza, spokój i śpiew ptaków.

Grochowiec Wielki

Grochowiec Wielki położony jest pomiędzy Ryczowem, a Żelazkiem. Z Ratusza do tego pięknego, naturalnego punku widokowego jest zaledwie 7 km. Zachwycająca jest wysokość wzniesienia na której znajdują się skały - 486 m n.p.m. 

Rejon Grochowca tworzą przede wszystkim cztery skały o nazwach: Słoń, Nosorożec, Tapir oraz przygotowany ostatnio do wspinania Pancernik.
Na szczycie Grochowca Wielkiego stoi metalowy krzyż.
Szczyt Słonia jest bardzo atrakcyjny dla wielu wspinaczy, ale mogą wspiąć się na niego osoby, które nie uprawiają wspinaczki skalnej.

Park rozrywki pod zamkiem Ogrodzieniec

Park rozrywki oferuje szereg nowych atrakcji dla dzieci i dorosłych, które wzbogacą Państwa pobyt na jurze Krakowsko – Częstochowskiej i zamku Ogrodzieniec. Park oddalony jest od Ratusza o około 2 km. Kompleks składa się z 5 atrakcji, które dedykowane są nie tylko rodzinom ale wszystkim sympatykom dobrej zabawy! Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy czekają! 
Strona parku: www.park-ogrodzieniec.pl

Jurajski Ośrodek Rekreacji i Turystyki Konnej "PAWSON"

Ośrodek jest położony w samym środku przepięknej Jury Krakowsko – Częstochowskiej, oddalony od Ratusza o około 4 kilometry. Z racji pięknych okolic i lasów istnieje możliwość terenowania Szlakiem Orlich Gniazd i podziwiania pięknego krajobrazu Jury. W pobliżu stajni znajduje się Zamek Ogrodzieniec oraz Góra Birów, które można oglądać z grzbietu konia. Na terenie stajni jest możliwość odpocząć na łonie natury i w ciszy, z dala od zgiełku i szarej rzeczywistości.
Strona ośrodka: www.pawson.pl

Stacja Narciarska CISOWA

Stacja narciarska CISOWA to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Walory tego miejsca są nieocenione. Świetna zabawa i piękny krajobraz to wszystko w spokojnej okolicy tego miejsca z dobrym dojazdem. Ratusz oddalony jest od stacji narciarskiej o około 16 km.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: www.cisowa.pl

Park Wodny JURA

REKREACJA NA WYŻYNACH
PARK WODNY JURA - to nowoczesny kompleks basenowy wraz z przeległą salą gimanstyczną i ścianką wspinaczkową. który został oddany do użytku w czerwcu 2008 roku.


Park Wodny JURA składa się dwóch podstawowych części: rekreacyjnej oraz sportowej.

Część rekreacyjna to zespół basenów, w którego skład wchodzą:
Basen rekreacyjno - szkoleniowy o głębokości od 0,8 m do 1,4 m - z biczami wodnymi, ławeczkami powietrznymi, kaskadą wodną, stacją hydromasaży bocznych i dennych oraz ścianą wspinaczkową. www.parkwodnyjura.pl

Ferma Strusi Afrykańskich

Ferma Strusi Afrykańskich znajduje się w Kiełkowicach, oddalona jest od Ratusza o niecałe 6 km. Jest to ciekawa atrakcja turystyczna w obrębie dydaktycznego gospodarstwa agroturystycznego. Na fermie można spotkać strusie afrykańskie jak i również strusie australijskie.
Strusie przykuwają uwagę małych i dużych turystów. Przy odrobinie szczęścia można tutaj zobaczyć małe ptaki.
Na fermie można kupić mięso, skóry oraz upominki i pamiątki wykonane ze strusich skór, skorup strusich jaj i piór.
Dane kontaktowe:
Ferma Strusi Afrykańskich
Adres: 42 – 440 Ogrodzieniec – Kiełkowice ul. Łąki 90
Telefon: +48 32 6775752, +48 604366886
E – mail: info@fermastrusi.pl leszekczerwinski@fermastrusi.pl
www.fermastrusi.pl

© 2019 gosciniecwratuszu.pl - All Rights Reserved.